Spolupráce s odborníkem

Mgr. Bohumila Mikulková

• Mgr. Bohumila Mikulková

Už vás někdy kousl pes?

Na 1. stupni se bohužel najdou děti, které už tuto nepříjemnou zkušenost mají a pohled na psa v nich vyvolává strach, úzkost či obavy. Překonat strach, důvěřovat a vědět, jak jednat v přítomnosti psa se žáci dověděli díky Tori (belgickému ovčáku Malinous) a její majitelce Libuši Hornové, která vede výcviky psů, trénuje a vychovává asistenční psy pro postižené, chystá agiliti zkoušky apod. Tori je výjimečná fena. Má za s sebou speciální policejní výcvik v Praze na vyhledávání drog, ale její mírumilovná povaha nedovolila vykonávat práci hlídacího policejního psa na Ruzyňském letišti. Jen pro zajímavost, Torin „dědeček“ dokonce hlídá Bílý dům. Tori byla nabídnuta Libuši Hornové, a nakonec byla vycvičena na canisterapii. Jedná se o metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřeby lidí pod vedením odborníka. Kontakt se psem prostřednictvím účinných metod a vhodným vedením, přesvědčil bojácné děti, že se nemusí všech psů bát, že je velmi důležité, aby se v každém věku ptaly majitelů, zda si mohou psa pohladit a co dělat, když se na ně bude řítit cizí pes…že musí zahnat strach a pud utíkat, protože pes to bere jako výzvu. Ať už výzvu ke hře na honěnou nebo k „lovecké vášni“. Žáci si vyslechli zajímavé a poutavé příběhy majitelky devatenáctičlenné smečky psů rozmanitých plemen.

Díky projektu Spolupráce s odborníkem můžeme poděkovat Libuši Hornové za příležitost a získání nových zkušeností i odbourání strachu z pouhého pohlazení si psa.